ZMARTWYCHWSTAŁY JEZUS SPOTYKA SIĘ ZE MNĄ PRZY SWOIM STOLE

Opublikowano: 2020-04-23 12:12, Numer artykułu: 25656

ZMARTWYCHWSTAŁY JEZUS SPOTYKA SIĘ ZE MNĄ PRZY SWOIM STOLE

Ogólne cele katechetyczne:

 • Poznanie prawdy o tym, że Jezus zaprasza nas do swojego stołu.
 • Budzenie pragnienia spotykania się z Jezusem w Eucharystii.

Cele szczegółowe Wiedza Dziecko:

 • pamięta, że Jezus zaprasza wszystkich do swojego stołu,
 • potrafi wyjaśnić, w jaki sposób może się przygotować do spotkania z Jezusem.

Umiejętności Dziecko:

 • potrafi wyjaśnić, dlaczego ludzie spotykają się przy stole.

Postawy Dziecko:

 • wyraża pragnienie spotkania Jezusa w Komunii Świętej.

Wspólny posiłek:

Dzisiaj w naszym domu stół jest nakryty białym obrusem. Zapraszam do stołu wszystkie dzieci. Dorosły kolejno prosi wszystkie dzieci i zachęca, by zajęły miejsca przy stole.

Dorosły zadaje pytania:

– Kto spotyka się przy stole?

– Co robią ludzie, którzy siedzą razem przy stole?

– Dlaczego ludzie spotykają się przy stole?

Ludzie, którzy się kochają, spotykają się przy stole, aby wspólnie spożywać posiłek. Chcą dzielić się tym, co mają, ze swoją rodziną, przyjaciółmi, bliskimi. Kiedy mamy swoje urodziny lub imieniny, zapraszamy rodzinę i przyjaciół. Przygotowujemy im coś specjalnego do zjedzenia. Chcemy, aby nie byli głodni, ale cieszyli się razem z nami. Teraz wspólnie zjemy… słodkie ciasto. Mam nadzieję, że je lubicie. Dorosły dzieli np. bułkę chałkę lub słodkie ciasto, które można podzielić na małe części. Przed posiłkiem można zaśpiewać znaną dzieciom, radosną piosenkę, np. „Cieszę się. Alleluja!”.

Opowiadanie:

Teraz posłuchajmy opowiadania o ważnym wydarzeniu w rodzinie Kasi:

Uroczysty dzień Pierwszej Komunii Świętej

W naszym domu od rana wszyscy byli poruszeni. Dzień ten był bardzo uroczysty, ponieważ mój brat Piotrek miał przystąpić po raz pierwszy do Komunii Świętej. Mama zaprosiła wszystkich do posiłku. Usiedliśmy razem do śniadania przy dużym stole: mama, tata, babcia Marysia, oczywiście Piotrek, ja i moja mała siostra Ola. Tata powiedział: – Pomódlmy się – i rozpoczął modlitwę. – Pobłogosław dobry Boże nas i ten posiłek, naucz nas dzielić się chlebem i miłością ze wszystkimi. – Amen – odpowiedzieliśmy wszyscy. Gdy jedliśmy śniadanie, wszyscy starali się być dla siebie mili, a zwłaszcza Piotrek pomagał innym jak mógł. Chciał nawet nakarmić małą Olę. Potem ubraliśmy się odświętnie, a Piotrek założył biały, długi strój, który nazywa się alba. – Mamo – powiedziałam – Piotrek wygląda tak, jakby miał białą szatę, którą Ola dostała na chrzcie. – Tak Kasiu, bo wyznał Jezusowi swoje złe czyny i ma czyste serce. On przyjmie dziś Ciało Jezusa pod postacią białej hostii. Gdy wszyscy byli już gotowi, pojechaliśmy do kościoła. Było tam wiele dzieci ubranych w białe stroje. Wszystko było bardzo uroczyste. Ksiądz mówił, że tak jak chleb leży na stole w domu, aby go zjeść i posilić się, tak Jezus pod postacią chleba leży na stole ołtarza, aby przyjąć Go w Komunii Świętej. i mieć siłę dobrze żyć. Zapamiętałam też bardzo ważne słowa Jezusa, które ksiądz wypowiada w czasie Mszy Świętej: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”.

Pytania do opowiadania:

 • Jaki szczególny dzień przeżywała rodzina Kasi?
 • Kogo mama zaprosiła do śniadania?
 • Jak członkowie rodziny Kasi zachowywali się przy stole?
 • W co był ubrany Piotrek?
 • Kogo przyjął Piotrek pod postacią białej hostii?
 • Jak ksiądz nazwał ołtarz?
 • Jakie słowa Jezusa zapamiętała Kasia?

Zadanie – wspólne wyklejanie hostii: Dziecko z dorosłym wyklejają szablony hostii zwiniętymi w kuleczki kawałkami bibuły. Po skończeniu wyklejoną hostię umieszczają w domowym kąciku modlitwy. (załącznik)

Rymowanka

Jezus ze mną spotkać się chce,

do swego stołu zaprasza mnie.


Pliki do pobrania: