17. SPRAWIAM RADOŚĆ LUDZIOM I JEZUSOWI

Opublikowano: 2020-05-26 12:06, Numer artykułu: 28102

SPRAWIAM RADOŚĆ LUDZIOM I JEZUSOWI

Ogólne cele katechetyczne:

  • Poznanie prawdy, że pomagając innym, sprawia się radość ludziom i Jezusowi.
  • Wychowanie do wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

Cele szczegółowe Wiedza Dziecko:

  • pamięta, że uczeń Jezusa troszczy się o innych ludzi.

Umiejętności Dziecko:

  • potrafi prosić w modlitwie o pomoc dla bliźniego.

Postawy Dziecko:

  • potrafi dostrzec potrzeby drugiego człowieka,
  • chętnie wykonuje czyny miłości wobec bliźnich.

Opowiadanie: Posłuchajmy opowiadania z życia Kasi i Marka.

Kasia i Marek uczniami Jezusa

Bardzo lubię katechezy. Pani rozmawia z nami o Bogu i śpiewa z nami radosne piosenki. Dowiedzieliśmy się już, że jesteśmy uczniami Jezusa, dlatego zawsze staramy się tak postępować, aby sprawiać Mu radość. Gdy modlimy się w sali, to składamy starannie ręce i w skupieniu wypowiadamy słowa modlitwy. Wczoraj pani katechetka zapytała nas: – W jaki sposób uczeń Jezusa może sprawić radość ludziom? Pierwsza podniosłam rękę i powiedziałam: – Pewnego dnia moja koleżanka Karolina zapomniała farbek i bloku rysunkowego, a właśnie rozpoczynaliśmy malować kwiaty. Karolina była bardzo smutna. Wtedy powiedziałam: «Nie martw się, Karolinko, ja ci pożyczę kartki i razem będziemy korzystać z moich farb». Karolina uśmiechnęła się do mnie radośnie i podziękowała mi. Pani katechetka powiedziała: – Gratuluję ci, Kasiu. Zachowałaś się jak prawdziwy uczeń Jezusa. Mam nadzieję, że wszystkie dzieci umieją zachowywać się w podobny sposób. Następnie pani zadała drugie pytanie: – Jak uczeń Jezusa może sprawić radość Jezusowi? Wtedy do odpowiedzi zgłosił się Marek i powiedział: – W sobotę bardzo długo grałem z kolegami w piłkę nożną, a wieczorem poszedłem jeszcze z rodzicami do babci. W niedzielę rano, gdy wstałem, bardzo bolały mnie nogi. Wtedy tata powiedział, abym szybko zjadł śniadanie, ponieważ wkrótce wychodzimy na Mszę Świętą. Pomyślałem, jak daleka jest droga do kościoła, a także o tym, jak bardzo bolą mnie nogi po wczorajszym wysiłku. Postanowiłem jednak zachować się jak prawdziwy uczeń Jezusa: zjadłem szybko śniadanie i razem z rodzicami poszedłem bez marudzenia do kościoła. Pani pochwaliła zachowanie Marka i powiedziała: – Uczeń Jezusa powinien zawsze wybierać dobro, a unikać zła. Na zakończenie katechezy pani nauczyła nas przykazania miłości Boga i bliźniego.

 

Pytania do opowiadania:

  • Jak zachowuje się podczas modlitwy uczeń Jezusa?
  • Jak Kasia sprawiła radość swojej koleżance?
  • W jakiej sytuacji Marek zachował się jak uczeń Jezusa?

Nauka przykazania miłości:

  • Jakiego przykazania nauczyła dzieci pani katechetka?

Przykazanie miłości nazywane jest najważniejszym przykazaniem, ponieważ uczy nas, jak kochać Boga i innych ludzi. Dorosły uczy dzieci przykazania miłości:

BĘDZIESZ MIŁOWAŁ PANA BOGA SWEGO Z CAŁEGO SERCA SWEGO,

(…) ZE WSZYSTKICH SIŁ SWOICH, A BLIŹNIEGO SWEGO JAK SIEBIE SAMEGO.

 

Kochać Boga z całego serca oznacza zawsze o Nim pamiętać, często z Nim rozmawiać na modlitwie. Z radością słuchać Jego słów i wypełniać je. Kochać Boga ze wszystkich sił oznacza, że powinniśmy kochać Boga najmocniej jak umiemy. Nawet gdy jesteśmy zmęczeni, staramy się Mu służyć i oddawać cześć.

 

Wręczenie tarczy ucznia Jezusa: Kto słucha słów Jezusa, chętnie je wypełnia i pomaga innym, może być nazwany uczniem Jezusa. Oznaką ucznia jest tarcza szkolna. Myślę, że każdy z nas zasłużył na to, aby nosić tarczę ucznia Jezusa. Każde dziecko podchodzi do świecy i wypowiada swój dobry uczynek. Po każdej wypowiedzi dorosły odpowiada dziecku: „Jesteś uczniem Jezusa” i przykleja mu na piersi tarczę ucznia Jezusa. (załącznik)

 

Rymowanka:

 Gdy się modlę i pomagam,

Jezusowi radość sprawiam.


Pliki do pobrania: