23. W WAKACJE SPOTYKAM SIĘ Z JEZUSEM

Opublikowano: 2020-06-25 12:42, Numer artykułu: 29898

W WAKACJE SPOTYKAM SIĘ Z JEZUSEM

Ogólne cele katechetyczne:

 • Wskazanie, że wakacje to czas odpoczynku i spotkań z Jezusem.
 • Kształtowanie postawy radości z przeżywania z Jezusem wolnego czasu.

Cele szczegółowe Wiedza Dziecko:

 • potrafi swoimi słowami opowiedzieć o spotkaniu Jezusa z dziećmi,
 • pamięta, że kościół jest miejscem spotkania z Jezusem.

Umiejętności Dziecko:

 • potrafi dostrzec obecność Jezusa w różnych sytuacjach życiowych.

Postawy Dziecko:

 • w sposób aktywny uczestniczy w liturgii Mszy Świętej,
 • potrafi zachęcić innych do uczestnictwa we Mszy Świętej.

Przywitanie i wprowadzenie w temat: Dorosły wita dzieci na kolejnym spotkaniu, które wspólnie rozpoczynają piosenką „Cieszę się. Alleluja!”. Następnie dorosły rozpoczyna rozmowę z dziećmi. Dzisiaj jest nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami, dlatego postaramy się do nich dobrze przygotować. Opowiemy o tym, co możemy robić na wakacjach.

 

Ćwiczenie „Czego potrzebuję podczas wakacji?”: Na dzisiejsze spotkanie udało mi się przygotować kilka ciekawych rzeczy. Dorosły prosi dwie osoby, aby rozpakowały plecak i wyłożyły jego zawartość na stolik. Przedmioty związane są z okresem letnim: krem do opalania, okulary przeciwsłoneczne, piłka plażowa itp. Wśród nich powinien się także znaleźć różaniec i modlitewnik.

 • Z czym kojarzą się nam te przedmioty?
 • Który z nich nie pasuje do obrazu wakacyjnego?

Dzieci oglądają przyniesione rekwizyty.

 • Do czego służy piłka plażowa?

Dorosły pokazuje kolejne przedmioty i pyta o ich zastosowanie. Wakacje to czas odpoczynku, zabaw, zwiedzania ciekawych miejsc. Nie możemy jednak zapominać o Jezusie, dlatego wśród przedmiotów przypominających nam wakacje znalazł się różaniec i modlitewnik.

 

Zabawa rytmiczna: Przez cały rok szkolny spotykaliśmy się razem i mówiliśmy o Jezusie. On był z nami, mówił do nas. Zastanówmy się, gdzie możemy Go spotkać w czasie wakacji? Spontaniczne odpowiedzi dzieci. Z Jezusem możemy się spotykać wszędzie: w górach, w lesie, na łące, w parku, nad wodą. Dobry Jezus chce, abyśmy byli szczęśliwi. Pragnie, abyśmy się cieszyli słońcem, ciepłą wodą, śpiewem ptaków, kwiatami na łące i drzewami w lesie. Lecz Jezus chce się spotkać z każdym dzieckiem nie tylko w tych miejscach. Jest też jedno miejsce bardzo szczególne, wyjątkowe. To świątynia. On czeka na spotkanie z nami i cieszy się, gdy z Nim rozmawiamy, gdy Mu dziękujemy, gdy okazujemy swą miłość, wyrażając ją podczas Mszy Świętej. Spróbujemy to przedstawić podczas zabawy rytmicznej. Dorosły wyznacza za pomocą sznurka lub taśmy krąg, który będzie oznaczał kościół. Przygotowuje również radosną muzykę. Kiedy słychać muzykę, dzieci biegają po sali i cieszą się wakacjami. Kiedy muzyka cichnie – biegną do miejsca wyznaczonego przez taśmę, podają sobie ręce i tworzą krąg. Do zabawy dorosły może wprowadzić element nagranego dźwięku dzwonów kościelnych – kiedy dzieci słyszą dzwony, tworzą krąg kościoła. Dorosły wyjaśnia: Podaliśmy sobie ręce, tworząc kościół. Wśród nas jest Jezus. Zaśpiewajmy Mu znaną nam piosenkę „Sercem kocham Jezusa”:

Sercem kocham Jezusa

Sercem kocham Jezusa

Zawsze będę Go kochać

On pierwszy ukochał mnie.

 

Czytanie Pisma Świętego: Posłuchajmy, w jaki sposób Jezus zachowywał się wobec dzieci. Dorosły czyta fragment Pisma Świętego

Mk 10,13-16:

„Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy Królestwo Boże. Zaprawdę powiadam wam: Kto nie przyjmie Królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je”.

 

Pytania do tekstu biblijnego:

 • Dlaczego rodzice przynosili dzieci do Jezusa?
 • Dlaczego uczniowie Jezusa nie zgadzali się, aby rodzice podawali dzieci do błogosławienia?
 • Jak zachowywał się Jezus, gdy widział dzieci?
 • Gdzie dzisiaj możemy spotkać się z Jezusem?
 • Gdzie możemy usłyszeć słowa Jezusa? 

Rymowanka:

Choć wakacji nadszedł czas,

Jezus zawsze czeka nas.