16. GESTY MIŁOŚCI W RODZINIE

Opublikowano: 2020-05-21 09:41, Numer artykułu: 27751

GESTY MIŁOŚCI W RODZINIE

Ogólne cele katechetyczne:

 • Poznanie prawdy, że rodzina jest wspólnotą miłości.
 • Doskonalenie umiejętności okazywania gestów miłości w rodzinie.

Cele szczegółowe Wiedza Dziecko:

 • umie powiedzieć, kto wchodzi w skład jego rodziny i rodzin głównych bohaterów,
 • potrafi wyjaśnić pojęcie „gesty miłości”.

Umiejętności Dziecko:

 • potrafi okazywać miłość poprzez proste gesty.

Postawy Dziecko:

 • zachęca innych do okazywania miłości poprzez gesty i słowa,
 • modli się za członków swojej rodziny.

Pojęcie rodzina: 

Dorosły pyta dzieci:

 • Kto dziś obudził was do przedszkola?
 • Kto troszczy się, aby w waszym domu było czysto i przyjemnie?
 • Kto w waszych domach potrafi naprawić zepsute sprzęty?

Razem z nami mieszkają osoby, które troszczą się o nas, kochają nas i pragną naszego szczęścia. To rodzice lub opiekunowie. Razem z rodzicami i rodzeństwem tworzymy rodzinę. Do rodziny należą także babcia, dziadek, ciocia i wujek. Rodzinę tworzą ludzie, którzy się kochają i chętnie sobie pomagają. W dobrej rodzinie panuje miłość i radość.

 

Opowiadanie: Posłuchajmy, co się przydarzyło Kasi.

Mali pomocnicy

Tego popołudnia Marek przyszedł do mnie prosto z przedszkola. Jego rodzice i siostra musieli wyjechać. W moim domu babcia i mama robiły dżemy ze śliwek. Zapytałam: – Mamusiu, jak możemy wam pomóc? Mama bardzo się ucieszyła, że chcemy jej pomóc. – Kasiu, weź suchą ścierkę i możesz wycierać słoiki, a Marek będzie je nam podawał. Zabraliśmy się ochoczo do pracy. W pewnym momencie słoik, który wycierałam, wypadł mi z ręki i rozbił się na podłodze. Bardzo się wystraszyłam, ale mama powiedziała: – Nic się nie martw Kasiu, to nic wielkiego. Zaraz to posprzątam – i zaraz wzięła mnie na kolana i przytuliła. Odgłos spadającego słoika obudził śpiącą Olę. Mama powiedziała: – Ojej, Ola już nie śpi, a my mamy jeszcze tyle do zrobienia. – Mamo, ja i Marek pobawimy się z Olą, a wy dokończycie w spokoju robić dżemy. Mama uśmiechnęła się do nas radośnie i pogłaskała nas po głowach, a potem powiedziała: – Co ja bym bez was zrobiła. Podczas zabawy czas szybko nam minął. Nagle rozległ się dzwonek i w drzwiach stanęli rodzice Marka i jego siostra. Marek podbiegł do nich i rzucił się na szyję mamie i tacie. Uściskali się wzajemnie. Babcia zaproponowała wspólną kolację. Gdy wszyscy jedli bułki z dżemem śliwkowym, mama pochwaliła nas: – Marek i Kasia pomagali nam dzielnie przez całe popołudnie. Dzięki nim mogłyśmy szybciej skończyć naszą pracę.

 

Pytania do opowiadania:

 • W jaki sposób dzieci pomogły mamie i babci?
 • Za co mama pochwaliła Kasię i Marka?
 • Co zrobiła mama, gdy Kasia stłukła słoik?
 • Jak Marek przywitał się z rodzicami?

Zagadki: Dorosły zadaje dzieciom zagadki:

GDY JUŻ SAMA UMIEM JEŚĆ, UBRAĆ SIĘ JAK DAMA,

BARDZO Z TEGO CIESZY SIĘ MOJA DOBRA...

(MAMA)

 

GDY POMAGAM DZIELNIE, JAK NA MOJE LATA,

CIESZY SIĘ OGROMNIE MÓJ KOCHANY...

(TATA)

 

Gesty miłości w mojej rodzinie: Mama Kasi i Marka pochwaliła Kasię i Marka za ich bardzo dobre zachowanie. Przez swoje gesty okazali miłość w swoich rodzinach. My również możemy okazywać miłość naszym bliskim. Postarajmy się dziś naśladować zachowanie bohaterów opowiadania.

 • W jaki sposób możemy okazać miłość i pomoc swoim bliskim?

Dzieci mogą powiedzieć lub wykonać rysunki o gestach miłości, które czynią w swoich rodzinach. Ważne jest potwierdzenie dobrych i korekta niewłaściwych zachowań. Bóg kocha każdego człowieka i chce, aby ludzie wzajemnie się kochali i pomagali sobie. Ludzie okazują sobie miłość poprzez to, że umieją być dla siebie dobrzy. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w rodzinach. Rodzice z miłości troszczą się o swoje dzieci, dzieci pomagają rodzicom, dziadkowie pomagają swoim dzieciom i wnukom, natomiast wnuki pomagają swoim dziadkom.

 

Piosenka: „Pomogę mamusi” KLIKNIJ TUTAJ

 

Rymowanka:

Za rodzinę dziękujemy,

zawsze w niej pomagać chcemy.


Pliki do pobrania: