7. RADUJĘ SIĘ ZMARTWYCHWSTANIEM JEZUSA
RADUJĘ SIĘ ZMARTWYCHWSTANIEM JEZUSA
Ogólne cele katechetyczne:
- Poznanie prawdy o zmartwychwstaniu Jezusa.
- Kształtowanie postawy radości ze zmartwychwstania Jezusa.
Cele szczegółowe Wiedza Dziecko:
- potrafi wyjaśnić słowo „Alleluja”,
- potrafi swoimi słowami opowiedzieć o zmartwychwstaniu Jezusa.
Umiejętności Dziecko:
- umie zaśpiewać piosenkę z gestami.
Postawy Dziecko:
- wyraża postawę radości poprzez śpiew, inscenizację i zabawę,
- wyraża pragnienie spotkania się z Jezusem zmartwychwstałym na Mszy Świętej.
Wyjaśnienie pojęcia zmartwychwstanie:
Na naszym ostatnim spotkaniu mówiliśmy o tym, że dobry Jezus spoczywa w grobie. Ale Jezus nie został w grobie na zawsze. Po trzech dniach powstał z niego, to znaczy wyszedł z grobu żywy i nigdy już nie umrze. Będzie żył na wieki, czyli zawsze. Jezus jest znowu pośród nas, ponieważ bardzo nas kocha.
Opowiadanie:
My też kochamy dobrego Jezusa i dlatego świętujemy to ważne wydarzenie, jakim było Jego zmartwychwstanie. Posłuchajmy, jak ten dzień rozpoczęła rodzina Marka.
Radosny dzień
Kiedy wróciliśmy z kościoła z poświęconymi pokarmami w koszykach, mama powiedziała do Eweliny: – W dzień zmartwychwstania Jezusa, w kościele jest specjalna Msza Święta bardzo wcześnie rano. Jesteś już duża i możesz pójść razem ze mną i tatą. To będzie twój wysiłek dla dobrego Boga. – A ja, czy też mogę pójść? – zapytałem niepewnie mamę. – O tej godzinie będziesz jeszcze spał – odpowiedziała mama. – Mamo, proszę. Na pewno się obudzę, wstanę razem z wami – poprosiłem mamę, a ona się zgodziła. Rano kleiły mi się oczy, ale wstałem od razu, bez marudzenia. Mama pomogła mi się ubrać i razem z rodzicami i Eweliną wyszliśmy z domu. Mimo tak wczesnej pory ulice wcale nie były puste. Szło nimi mnóstwo ludzi i wszyscy podążali w stronę kościoła. – Spójrz mamo, tam idzie Kasia z rodziną – ucieszyłem się. – Rzeczywiście – uśmiechnęła się mama – ona też musiała wcześnie wstać. W kościele było dużo ludzi. Na szczęście ja, Ewelina i Kasia staliśmy blisko ołtarza i wszystko widzieliśmy. Piotrek stał jeszcze bliżej, bo on jest ministrantem. Stał obok księdza i dzwonił dzwonkami. Bardzo mi się to podobało i trochę mu zazdrościłem, ale przecież ja też niedługo będę mógł zostać ministrantem. Potem zadzwoniły dzwony na wieży kościelnej, głośno zagrały organy i wszyscy śpiewaliśmy radosną pieśń. W pewnym momencie wyszliśmy na zewnątrz i obeszliśmy kościół trzy razy, cały czas śpiewając, a kiedy wróciliśmy do kościoła odbyła się uroczysta Msza Święta. Gdy wracaliśmy do domu, zapytałem tatę: – Tato, dlaczego dzisiaj w kościele było tak radośnie? – Dobry Jezus zmartwychwstał. To wielkie i niezwykłe wydarzenie, dlatego dziś w kościele biły dzwony i wesoło śpiewaliśmy. To jest wyrazem naszej radości. Cieszymy się i dlatego obchodzimy to święto w tak uroczysty sposób.
Pytania do opowiadania:
- Dokąd poszedł Marek ze swoją rodziną?
- Co najbardziej podobało się Markowi w kościele?
- O co zapytał tatę w drodze do domu?
- Co odpowiedział tata?
Czytanie Pisma Świętego:
Ludzie bardzo uroczyście obchodzą dzień zmartwychwstania Jezusa. Posłuchajmy, kto jako pierwszy dowiedział się o tym radosnym wydarzeniu. Dorosły czyta z Pisma Świętego (Mt 28,1-10): „(...)o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby umarli. Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczycie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: Powstał z martwych» (…). Pośpiesznie więc oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i biegły oznajmić to jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą»”.
Pytania do tekstu biblijnego:
- Kto pierwszy przybył rano do grobu Jezusa?
- Kogo spotkały kobiety?
- Co powiedział im anioł?
- Do kogo niewiasty poszły z radosną nowiną o zmartwychwstaniu?
- Kogo spotkały po drodze?
- W jaki sposób przywitały Jezusa?
- Co powiedział im zmartwychwstały Jezus?
Nauka piosenki z gestami:
Wszyscy ludzie, którzy wierzą w Jezusa i kochają Go, cieszą się z Jego zmartwychwstania. My również cieszymy się, że Jezus powstał z martwych, dlatego dajemy temu wyraz w piosence.
„Bóg nie umarł”
Bóg nie umarł, Jezus żyje
(dzieci najpierw kiwają palcem, a następnie wskazują nim w górę)
Daj mu ręce swe, (dzieci klaszczą w dłonie)
Daj mu nogi swe,(dzieci tupią nogami)
Daj mu serce swe (dzieci uderzają lekko pięścią w swoje serce, naśladując jego bicie)
On zawsze z nami jest.(dzieci radośnie podskakują)
https://www.youtube.com/watch?v=9j8hknQ2DZM
Wyjaśnienie słowa Alleluja:
Słowo alleluja jest okrzykiem radości. Cieszymy się, że Jezus zmartwychwstał, że kocha nas i jest zawsze z nami. Gdy śpiewamy „Alleluja”, chwalimy Jezusa i dziękujemy Mu za Jego miłość.
Znaki zmartwychwstałego Jezusa w kościele:
Gdzie możemy usłyszeć słowo „Alleluja”? W kościele, przed czytaniem Ewangelii, czyli opowieści o życiu, nauce, czynach, męce i zmartwychwstaniu Jezusa, słyszymy śpiew „Alleluja”. Wtedy wstajemy i stojąc, śpiewamy radośnie „Alleluja”, chwaląc dobrego Boga i Jego Syna – Jezusa. Aby uczcić zmartwychwstanie Jezusa przychodzimy do kościoła na Mszę Świętą. W kościele znajdujemy wiele znaków przypominających nam o radosnym wydarzeniu, jakim było zmartwychwstanie Jezusa. Dorosły prezentuje ilustracje Paschału i figury zmartwychwstałego Jezusa: Paschał Paschał jest to duża świeca, która oznacza Jezusa zmartwychwstałego. Jak światło tej świecy panuje nad mrokiem, tak Jezus panuje nad życiem i śmiercią. Figura zmartwychwstałego Jezusa Figura przedstawia Jezusa, który trzyma w ręku zwycięską czerwoną chorągiew. Oznacza to, że jest On Królem, który pokonał śmierć (załączniki).
Rymowanka:
Radości nadszedł czas – Jezus żyje pośród nas.
Pliki do pobrania: