19. JEZUS POMAGA CHORYM

Opublikowano: 2020-06-04 09:23, Numer artykułu: 28754

JEZUS POMAGA CHORYM

Ogólne cele katechetyczne:

 • Poznanie opisów uzdrowień dokonanych przez Jezusa.
 • Kształtowanie postawy wiary w Bożą moc uzdrawiania chorych.

Cele szczegółowe Wiedza Dziecko:

 • pamięta, że Jezus, chodząc po ziemi, uzdrawiał ludzi,
 • potrafi opowiedzieć swoimi słowami jedną z biblijnych historii o uzdrowieniu.

Umiejętności Dziecko:

 • potrafi wyjaśnić, w jaki sposób można pomóc choremu,
 • umie zaśpiewać piosenkę „Ty jestem Bogiem”.

Postawy Dziecko:

 • stara się pomóc ludziom chorym,
 • modli się w intencji osób chorych.

Wprowadzenie w temat: Dorosły wita dzieci na kolejnym spotkaniu: Cieszę się, że znów się spotykamy. Rozejrzyjmy się wokół i zobaczmy, czy wszyscy dziś przyszli do przedszkola. Być może ktoś z naszej grupy jest chory i musiał zostać w domu. Chorowanie nie jest przyjemne. Z pewnością każdy z nas był kiedyś chory.

 • Jak czuliśmy się podczas choroby?
 • Kto się nami opiekował?

Podczas choroby możemy prosić o pomoc dobrego Jezusa.

Opowiadanie: Życie i zdrowie są wspaniałym darem dobrego Jezusa. Dzięki niemu możemy chodzić, biegać, bawić się. Niestety, czasami zdarza się, że jesteśmy chorzy. Posłuchajmy, jak Marek znosił grypę. 

Chory Marek

Wczoraj czułem się bardzo źle. Bolało mnie gardło, męczył mnie kaszel i katar. Mama położyła rękę na moim czole i powiedziała: – Musimy iść do lekarza, jesteś chory i masz wysoką gorączkę. Pan doktor zbadał mnie, zajrzał mi w gardło i przepisał lekarstwa. Po powrocie od lekarza mama położyła mnie do łóżka. Ewelina zrobiła mi gorącą herbatę i naszykowała kilka książek z obrazkami. Niestety, nie miałem humoru do zabawy, nawet z psem Psotkiem, który leżał smutny obok łóżka. Wiedziałem, że zaraz przyjdzie mama z lekarstwami, których tak nie lubię. – Musisz być dzielny – powiedziała Ewelina i przeczytała mi opowiadanie o tym, jak dobry Jezus pomagał chorym ludziom. Postanowiłem nie marudzić podczas przyjmowania lekarstw. Wieczorem wypiłem odważnie gorzki syrop i połknąłem kilka tabletek. Dzięki temu, że tak dzielnie znosiłem chorobę, szybko wyzdrowiałem i znów mogłem się wesoło bawić z Psotkiem.

 

Rozmowa na temat opowiadania:

 • Dokąd poszedł Marek z mamą, gdy był chory?
 • Co przepisał chłopcu pan doktor?
 • Co postanowił Marek?

Gdy Marek był chory, wszyscy się nim opiekowali. Mama zaprowadziła go do lekarza i kupiła lekarstwa.

 • Co dobrego dla Marka zrobiła siostra Ewelina?

Jezus i chorzy: Jest ktoś, kto może zaradzić wszystkim chorobom – to dobry Jezus. Dziś dowiemy się, jak dobry Jezus pomagał chorym, którzy żyli w Jego kraju. Gdy Jezus chodził po ziemi, zawsze troszczył się o innych. Gdy widział chorą osobę, pomagał jej. Nawet jeśli choremu nie mógł pomóc żaden lekarz, Jezus mógł przywrócić mu zdrowie, ponieważ jest Bogiem. Takie działanie Jezusa nazywamy uzdrawianiem.

 

Czytanie Pisma Świętego: Dobry Jezus uzdrowił wiele osób. Posłuchajmy fragmentu Pisma Świętego mówiącego o tym. Dorosły może wybrać jedną lub obydwie propozycje. Dorosły czyta z Pisma Świętego:

Propozycja I

(Mk 10,46-52)

Jezus i niewidomy Gdy Jezus „(…) wraz z uczniami i sporym tłumem wychodził z Jerycha, niewidomy żebrak, Bartymeusz, syn Tymeusza, siedział przy drodze. Ten słysząc, że to jest Jezus z Nazaretu, zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!» Wielu nastawało na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: «Synu Dawida, ulituj się nade mną!» Jezus przystanął i rzekł: «Zawołajcie go!» I przywołali niewidomego, mówiąc mu: «Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię». On zrzucił z siebie płaszcz, zerwał się i przyszedł do Jezusa. A Jezus przemówił do niego: «Co chcesz, abym ci uczynił?» Powiedział Mu niewidomy: «(…) żebym przejrzał». Jezus mu rzekł: «Idź, twoja wiara cię uzdrowiła». Natychmiast przejrzał i szedł za Nim drogą”.

 

Propozycja II

(Mk 2,3-13)

Jezus i człowiek, który nie mógł się poruszać „Wtem przyszli do Niego z paralitykiem, którego niosło czterech. Nie mogąc z powodu tłumu przynieść go do Niego, odkryli dach nad miejscem, gdzie Jezus się znajdował, i przez otwór spuścili łoże, na którym leżał paralityk. Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «(…) Wstań, weź swoje łoże i idź do domu!» On wstał, wziął zaraz swoje łoże i wyszedł na oczach wszystkich. Zdumieli się wszyscy i wielbili Boga, mówiąc: «Jeszcze nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego». Potem wyszedł znowu nad jezioro. Cały lud przychodził do Niego, a On go nauczał”.

 

Rozmowa: 

 • W jaki sposób Jezus pomagał ludziom chorym?
 • Na jakie choroby cierpieli ludzie, których Jezus uzdrowił?
 • Dlaczego Jezus pomagał chorym?

Jak usłyszeliśmy, Jezus czynił wiele dobra. Odnosił się z wielką miłością do chorych i cierpiących, nigdy nie przechodził obojętnie wobec nich. Pragnął ulżyć im w cierpieniach, pomóc w chorobie. Wszyscy chorzy, którzy przychodzili do Niego i wierzyli, że On może ich uzdrowić, odchodzili zdrowi. Spróbujemy teraz zaprezentować kilka scen, w których Jezus uzdrawia chorych.

 

Nauka piosenki „Ty jesteś Bogiem”:

 Ty jesteś Bogiem, uzdrawiasz mnie,

jesteś mym lekarzem,

Niech Twoje słowo uleczy rany me

Ty jesteś mym lekarzem.

KLIKNIJ TUTAJ

 

Rymowanka:

Gdy ktoś cierpi i choruje,

to Jezusa potrzebuje.


Pliki do pobrania: