Domowy kącik zabaw przedszkolaka- Propozycje zabaw z elementami integracji sensorycznej wspomagające dzieci
Propozycje zabaw z elementami integracji sensorycznej wspomagające dzieci
Oto dalsze propozycje zabaw z elementami integracji sensorycznej. Zachęcamy do wspólnej zabawy.
1. RYSOWANIE PO CIELE
Skorzystaj z gotowych śpiewanek lub sama wymyśl bajkę, którą narysujesz dziecku na plecach. Wykorzystaj swoją wyobraźnię. Możecie się również bawić w robienie pizzy czy kanapek. Smarowanie, układanie składników i doprawianie na niby to świetna zabawa! Pamiętaj jednak, że podczas takiego masażu nie należy się spieszyć, warto dotykać spokojnie, koncentrować się na dziecku i okazywać mu emocje.
Przykład:
Dziecko siada tyłem do rodzica lub kładzie się na brzuszku. Opiekun rysuje palcami wzdłuż kręgosłupa, z góry na dół, linię falistą:
Tu płynie rzeczka, po plecach szybko kroczymy opuszkami palców, udając kroki:
tędy przeszła pani na szpileczkach, powoli i z wyczuciem stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści:
tu stąpały słonie, szybko kroczymy wszystkimi palcami po plecach:
i biegły konie, delikatnie szczypiemy plecki dziecka: wtem przemknęła szczypaweczka,
powoli zataczamy na plecach obiema dłońmi koła:
zaświeciły dwa słoneczka, leciutko stukamy opuszkami palców w plecy dziecka: spadł drobniutki deszczyk, niespodziewanie, delikatnie szczypiemy w kark:
przeszedł dreszczyk?
2. DOTYKOWY OBRAZEK
Przygotujcie wspólnie dotykowe dzieło. Będą wam potrzebne różne skrawki materiałów, gąbki, waciki, guziki, muszelki, kawałki tapet, ziarenka, karton, klej i wyobraźnia. Stwórzcie obraz, przyklejając do papieru znalezione w domu (lub ogrodzie) skarby. Możesz również taki obrazek wykonać sama, a następnie zawiązać oczy maluchowi. Pozwól dziecku rozpoznawać faktury. Poproś, by opisało cechy powierzchni, jakiej dotyka np. szorstki, gładki, twardy, miękki, kłujący itp.
3. RYSOWANIE W PIANCE DO GOLENIA
Chyba każdy maluch lubi się ubrudzić, a ta zabawa będzie fantastycznie stymulowała zmysł dotyku maluszka. Wystarczy na gładką powierzchnię wycisnąć piankę do golenia i dać maluchowi pełną swobodę. Dla uatrakcyjnienia zabawy można także użyć farb plakatowych (które nie będą uczulać dzieci!) wymieszać z wystudzonym krochmalem ugotowanym z mąki ziemniaczanej lub z pianką do golenia. Zachęć dziecko do malowania nie tylko palcami, ale używania całych dłoni i stóp.
Dzięki sensorycznym zabawom maluch odkrywa, jak za pomocą różnych zmysłów można poznawać otaczający świat, poznaje cechy przedmiotów, a także rozwija wyobraźnię. Zabawy te także idealnie się sprawdzą w deszczowy dzień lub podczas choroby oraz w obecnych czasach zagrożenia epidemią.